90136-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Uthyrning av fordon för godstransport med förare – Entreprenadmaskin- och transporttjänster
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Entreprenadmaskin- och transporttjänster
Beskrivning: Anbudsområde 1 omfattar inhyrning av entreprenadmaskiner, maskintrailer och följebil med tillhörande förare för arbeten som Beställaren utför i egen regi. Elarbete som avses utföras inom ramavtalet är förläggning av el- och telekablar samt kanalisation för dessa. Anbudsområde 2 omfattar inhyrning av fordon med tillhörande förare. Behovet som upphandlas avser att komplettera beställarens egna resurser av lastbilar, kranbilar, släp samt redskap till kran för arbeten som utförs i egen regi.
Intern identifierare: 2024-16
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60180000 Uthyrning av fordon för godstransport med förare
Ytterligare klassificering (cpv): 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Entreprenadmaskintjänster
Beskrivning: Anbudsområde 1 omfattar inhyrning av entreprenadmaskiner, maskintrailer och följebil med tillhörande förare för arbeten som Beställaren utför i egen regi. Elarbete som avses utföras inom ramavtalet är förläggning av el- och telekablar samt kanalisation för dessa.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Transporttjänster
Beskrivning: Anbudsområde 2 omfattar inhyrning av fordon med tillhörande förare. Behovet som upphandlas avser att komplettera beställarens egna resurser av lastbilar, kranbilar, släp samt redskap till kran för arbeten som utförs i egen regi.
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Generellt