90173-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Avlägsnande av slam – Högtrycksspolning och slamsugning av avlopps- och dagvattenledningar
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelHögtrycksspolning och slamsugning av avlopps- och dagvattenledningar
BeskrivningUpphandlingen avser högtrycksspolning, slamsugning, filmning av ledningsnät samt tömning av avlopps- och dagvattenledningar.
Intern identifierareKS-2025-00156
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90513600 Avlägsnande av slam
Ytterligare klassificering (cpv): 90470000 Rensning av avlopp, 90513600 Avlägsnande av slam
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelAnbudsområde A
BeskrivningOmfattar hela Skåne Blekinge Vattentjänst AB:s (SBVT) verksamhetsområde för anbudsområde A, dvs. ägarkommunernas geografiska områden (Bromölla, Olofströms, Osby och Östra Göinge kommun).
Intern identifierareAnbudsområde A
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelAnbudsområde B
BeskrivningOmfattar hela MittSkåneVattens verksamhetsområde för anbudsområde B, dvs. ägarkommunernas geografiska områden (Höör och Hörby Kommun). Samt Höörs Fastighet Bostad AB och Höörs Fastighet Industri AB.
Intern identifierareAnbudsområde B
Ytterligare klassificering (cpv): 90513600 Avlägsnande av slam, 90513600 Avlägsnande av slam
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelAnbudsområde C
BeskrivningOmfattar Osby, Östra Göinge och Bromölla kommun samt Östra Göinge Renhållnings AB (ÖGRAB).
Intern identifierareAnbudsområde C