90187-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Lidingö: Underhåll av gatubelysning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift och underhåll av offentlig belysning 2020
Referensnummer: 19/326
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50232100 Underhåll av gatubelysning
II.1.4.
Kort beskrivning
AFA.21 Översiktlig information om objektet
Ramavtalet omfattar drift och underhåll med vissa investerings-och reinvesteringsarbeten på stadens anläggningar för offentlig belysning.
Stadens budget för investeringsarbeten ligger på ca 9 MSEK per år under de kommande åren, dessa har tidigare fördelat sig på ca 30 - 40 avrop per år. Driftbudgeten är ca 3 MSEK per år.
Den totala inköpsvolymen inklusive optioner är således ca 48 MSEK för hela avtalstiden.
På grund av oförutsedda händelser och förändringar i beställarens organisation och samarbete gentemot övriga avtal bedömer staden att inköpsvolymen under denna avtalsperiod kommer vara högre närmare bestämt 60 MSEK som fördelar sig på ca 40 - 50 avrop per år. Detta är endast en uppskattning, beställaren utlovar ingen garanterad volym. Avrop kommer att ske efter behov.
Detaljerade uppgifter redovisas i förfrågningsunderlaget i övrigt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45316100 Installation av utomhusbelysning, 45316110 Installation av vägbelysning, 50232000 Underhåll av offentlig belysning och trafikljus
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
I det fall det finns hänvisning till ett visst varumärke/fabrikat i handlingarna gäller alltid "eller likvärdigt" oavsett om detta särskilt angivits.
För mer information om Lidingö stad se www.lidingo.se.
AFC.1 Omfattning
Ramavtalet omfattar driftledning med eldriftledare och elsäkerhetsledare, tillsyn och löpande underhållsåtgärder samt jourverksamhet för att upprätthålla en drift- och personsäker, estetisk och ekonomisk offentlig belysning som ger god trafiksäkerhet och inger allmän trygghet med minimala miljöpåverkande effekter.
Arbetena ska utföras i överensstämmelse med gällande lagar, föreskrifter, rekommendationer och normer samt ta hänsyn till såväl trafik- som elektrisk säkerhet samt i största möjliga mån till allmänheten.
Underhållsarbetet ska bedrivas så att ett ur estetisk synpunkt tillfredsställande utseende samt enhetlighet på anläggningarna upprätthålls.
Ramavtalet omfattas av sådana anläggningar som är befintliga när detta avtal träder i kraft. Omfattningen ändras löpande under avtalstiden genom investeringsarbeten men även förändras genom ekonomiska åtstramningar p.g.a. politiska beslut kan påverka entreprenaden. Ramavtalets omfattning har varierat mellan åren och beställaren kan inte garantera någon volym men upplysningsvis var volymen de senaste åren 12 MSEK (exkl moms) per år fördelat på ca 30 - 40 avrop. Av denna volym består ca 9 MSEK av investeringsarbeten och 3 MSEK avser drift och underhåll.
Den totala inköpsvolymen inklusive optioner är således ca 48 MSEK för hela avtalstiden. Ramavtalet är inte heller exklusivt utan Beställaren kan komma att upphandla liknande arbeten separat om det finns sakliga skäl till detta.
Detaljerna i entreprenadåtagandet som framgår närmare i funktions- och utförandebeskrivningen är uppdelat i dels förebyggande åtgärder som seriebyte och tillsyn exklusive materiel som ersätts till fast pris/ljuskälla och år och dels materiel samt felavhjälpande åtgärder och tilläggsarbeten som ersätts enligt à-prislista efter särskilda löpande beställningar.
Avropade investerings- och reinvesteringsarbeten kan ersättas antingen genom accepterat särskilt fast pris eller à-prislista. Vidare ingår yta och lagerhållning av frekvent materiel, se AFC.151.
Härutöver ingår att delta i dels beställarens genomgång av dokumentationssystemet samt dels TelliQ:s genomgång av styrsystemets handhavande med den personal entreprenören anser nödvändig för arbetets genomförande.
Nedan följer några exempel på belysta anläggningar:- gator och vägar- broar och viadukter- tunnlar och vägportar- torg och öppna platser- boll- och lekplatser- parker, gång- och cykelvägar- konstverk, fasader- skyltar- hamnar
Förutom beställaren ska övriga förvaltningar och bolag inom Lidingö stad kunna avropa arbeten med utomhusbelysning.
Omfattning i detalj framgår av handlingarna angivna under AFB.22.