Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Slam- och spoltjänster Bodens kommun
Referensnummer: KS 2020-173
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90400000 Avloppshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser hämtning av slam från enskilda och kommunala avloppsanläggningar samt hämtning av fettavfall från storkök, restauranger med flera. Därutöver ingår även löpande underhåll av avloppsledningsnät såsom renspolning inkl uppsugning, upptagning av akut uppkomna avloppstoppar samt uppsugning av vatten från rörgravar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 17 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90400000 Avloppshantering, 90470000 Rensning av avlopp, 90510000 Avfallshantering, 90513600 Avlägsnande av slam, 90513700 Transport av slam, 90513900 Hantering av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen