90212-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Flygtransport
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skogsbrandbevakning med flyg
Referensnummer: 452-917-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60400000 Flygtransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Länsstyrelsen i Västerbottens län erbjuder intresserade entreprenörer att lämna anbud på skogsbrandbevakning med flyg i Västerbottens län, i enlighet med förutsättningar angivna i detta upphandlingsunderlag inkl. bilagor.
Länsstyrelsena har produktionsansvaret för skogsbrandbevakningen i sina respektive län. Medel från Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB), tillförs Länsstyrelsen inför varje säsong. Länstyrelsen har därför, utifrån riktlinjer från MSB, beslutat att bedriva skogsbrandbevakning i länet. Omfattning av bevakningen, t.ex. flygslingornas uppläggning och under vilka förutsättningar bevakningen med flyg ska ske, regleras i upphandlingsunderlagen. Länsstyrelsen upprättar en plan för bevakningen och svarar för uppföljning och redovisning till MSB av utförda bevakningsuppdrag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60400000 Flygtransport, 60420000 Icke-reguljär flygtrafik, 60440000 Flygning och tillhörande tjänster, 60445000 Flygtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen