90248-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Tvätthantering
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tvätt och hyra av arbetskläder till studenter och personal
Referensnummer: 2-665/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98311100 Tvätthantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Karolinska institutet, i fortsättningen kallad KI, inbjuder företag, i fortsättningen kallad anbudsgivare/n, att inkomma med anbud i denna upphandling avseende en helhetslösning av Tvätt och textilservice av arbetskläder och textiler. Tecknade ramavtal kommer att kunna användas i första hand av KI:s Institution för Odontologi och universitetstandvården i Flemingsberg, samt samtliga KI:s institutioner och enheter, stiftelser och andra organisationer med anknytning till KI som geografiskt befinner sig både i Flemingsberg och i Solna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör, 18110000 Arbetskläder för män, 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlande myndighet
Karolinska Institutet171 77 StockholmTelefon: 08-524 800 00Organisationsnummer: 202100-2973
Ansvarig upphandlare
Olga Pöntinen
Inköps- och upphandlingsenheten
E-post: olga.pontinen@ki.se
Observera att alla frågor om pågående upphandlingar ska ställas via ”Frågor och svar”-funktionen i TendSign, se även avsnittet "Kommunikation under upphandlingsprocessen" nedan.
Upphandlingsförfarande
Upphandlingen genomförs som en öppen upphandling enligt lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU) med gällande ändringar och tillägg. Förhandling medges ej.
Tidplan - handläggning av upphandlingen
KI har följande tidplan för upphandlingen:
Sista anbudsdag: 22.3.2021 23:59
Sista dag att ställa frågor: 5.3.2021
Sista dag för att besvara frågor från KI: 10.3.2021
Observera att tidplanen är preliminär och kan komma att ändras.
Anbudets språk
Anbud skrivs på svenska. Det svenska språket används även för all kommunikation i upphandlingsprocessen via "Frågor & Svar” i TendSign. Certifikat och intyg bör vara på svenska. Dock kan certifikat, intyg och bevis vara på engelska.
Anbudets utformning och innehåll
Anbudsgivaren tar ansvar för att anbudet är komplett och innehåller samtliga begärda uppgifter i föreskriven form. Alternativt anbud (sidoanbud) accepteras inte.
I anbudet lämnas namn på anbudsgivaren, organisationsnummer, kontaktperson med e-postadress och telefonnummer. Om uppgifterna ändras under upphandlingstiden meddelas de nya uppgifterna till KI. Anbudsgivaren måste i sitt anbud besvara samtliga frågor i upphandlingsdokumenten och lämna samtliga efterfrågade uppgifter. Hänvisningar till webbsidor eller broschyrer godtas inte som svar.
Anbudets giltighetstid
Anbudet ska vara giltigt i sex (6) månader från anbudstidens utgång. Vid behov kan KI komma att begära en förlängning av anbudets giltighetstid, till exempel om upphandlingen blir föremål för överprövning.
Anbudsöppning
Anbudsöppning sker så snart som möjligt efter anbudstidens utgång i närvaro av minst två (2) personer.