90266-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Ekonomiska undersökningar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av fondutredningstjänster
Referensnummer: UPP 2017-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79311400 Ekonomiska undersökningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till att tillgodose Pensionsmyndighetens behov av konsulter med kompetens att utföra granskning och utredning av fonder och fondbolag.
Upphandlingens omfattning.
Upphandlingen omfattar ramavtal för konsulttjänster gällande fondutredning. Anbudsgivaren ska minst kunna tillhandahålla två konsulter med i upphandlingen angiven kompetens. Omfattningen beskrivs närmare i kravspecifikationen.
Konsulttjänsterna kommer i huvudsak att avse uppdrag på Pensionsmyndighetens kontor i Stockholm.
Pensionsmyndigheten bedömer att behovet omfattar ca 5 000 - 10 000 konsulttimmar under avtalsperioden. Behovet bedöms vara störst under 2018 och därefter successivt avta.
De angivna volymerna kan ge anbudsgivarna en uppskattning om omfattningen av Pensionsmyndighetens behov. Garantier för att viss volym kommer att beställas under avtalsperioden kan inte lämnas.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
66171000 Finansiell rådgivning, 66523000 Förvaltningsrådgivning för pensionsfond
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen