90354-2019 - ÄndringSverige-Karlskrona: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Stroboskopiutrustning 2019
Referensnummer: 2018/00941
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser köp av 2 st. utrustningar för genomförande av stroboskopiska (stämbands)undersökningar inkl. dokumentation, installation, utbildning i utrustningarnas handhavande och skötsel samt teknisk utbildning.
Dessutom optioner om köp av ytterligare exemplar av utrustningens ingående komponenter, avtal för utrustningarnas underhåll och service, fördjupad utbildning av expertanvändare samt teknisk utbildning.