Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/stockholm/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Verktyg för digitala detaljplaner
Referensnummer: 2021-02031
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71410000 Stadsplanering
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet är att ingå avtal med en Leverantör, som tillgodoser beställarens behov av ett system för att framställa digitala detaljplaner enligt Boverkets föreskrifter och tillhandahålla dem till den nationella plattformen. Upphandlingen avser också dess införande och etablering samt ett flerårigt samarbete kring underhåll, support och vidareutveckling av systemen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48000000 Programvara och informationssystem, 48320000 Programvara för ritning och bildbehandling, 48326000 Kartprogramvara, 71354000 Kartframställning, 71400000 Stadsplanering och landskapsvård, 71410000 Stadsplanering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syftet är att ingå avtal med en leverantör, som tillgodoser beställarens behov av ett system för att framställa digitala detaljplaner enligt Boverkets föreskrifter och tillhandahålla dem till den nationella plattformen. Upphandlingen avser också dess införande och etablering samt ett flerårigt samarbete kring underhåll, support och vidareutveckling av systemen.