90358-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Socialt arbete
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tjänster för att utveckla trygghet i offentliga miljöer för barn och ungdomar.
Referensnummer: 2.11.2-45/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85310000 Socialt arbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen ska komplettera stadens trygghetsskapande arbete och därigenom öka tryggheten i offentliga miljöer med fokus på barn och ungdomar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 18 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79710000 Säkerhetstjänster, 80330000 Säkerhetsutbildning, 80500000 Utbildningstjänster, 98133100 Samhällsförbättringar och stödtjänster till befolkningen
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Den upphandlade verksamheten ska:
— utveckla tryggheten i offentliga miljöer med fokus på målgruppen barn och ungdomar,
— förhindra nyrekrytering och förstadier till brott samt begränsa ungdomsvåld och destruktiva beteenden,
— uppmärksamma ungdomar som är i behov av stöd och hjälp och kontakta polis, socialtjänst eller fältassistenter,
— komplettera stadens trygghetsskapande arbete,
— samarbeta med alla aktörer som arbetar med trygghetsskapande arbete såsom polis, ordningsvakter, socialtjänst, föräldravandrare och ideella organisationer.
Ungdomsjouren, vid Framtid Stockholm, ska ha en styrande och koordinerade roll och ska tillsammans med anbudsgivaren upprätta en plan för resursanvändningen. Stadens brottsförebyggande program är en viktig utgångspunkt för arbetet.