90363-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Östersund: Utbildningstjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Yrkesförarutbildning Lastbil.
Referensnummer: Af-2017/00056827
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80500000 Utbildningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser transportslaget lastbil. Behovet är rikstäckande och är fördelat på 27 leveransorter, anbud kan lämnas på en eller flera av dessa orter. Orter som avses är: Stockholm, Södertälje, Visby, Hallstahammar/Västerås, Uppsala, Eskilstuna, Norrköping, Nyköping, Göteborg, Falkenberg, Skövde, Örebro, Karlstad, Falun, Malmö, Helsingborg, Kristianstad, Karlskrona, Växjö, Jönköping, Sundsvall, Hudiksvall, Gävle, Östersund, Gällivare, Umeå och Luleå. Syftet med utbildningen som nu upphandlas är att tillgodose behovet av kompetent arbetskraft inom Transportområdet (lastbilsförare) samt korta ledtiden till arbete för de arbetssökande som är inskrivna hos Arbetsförmedlingen. Målet med utbildningen är att deltagarna på snabbast möjliga vis erhåller de intyg, bevis, certifikat och en kompetensnivå som motsvarar de krav för anställning som ställs inom området och att 100 % av kursdeltagarna efter avslutad utbildning är anställningsbara.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80530000 Yrkesutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen