90453-2017 - PlaneringSverige-Stockholm-Arlanda: Flygplatsutrustning
Periodiskt meddelande – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
UPS System.
Referensnummer: SDA 2017-00449
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34960000 Flygplatsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Enligt beskrivning i systemet E-Avrop.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 9 100 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Swedavia avser att upphandla 1 (ett) antal avtal inom detta område för samtliga flygplatser inom Swedavia.
Upphandlingen är uppskattat till ett värde av 9,1 MSEK. Swedavia garanterar inte några volymer.
Swedavia kommer att tilldela kontrakt till den leverantör vars anbud är det ekonomiskt mest fördelaktiga för Swedavia. Vilket som är det ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet kommer att utvärderas på grundval av offererat pris, där anbudet med lägst pris kommer att antas.
Följande delar förväntas kunna levereras av leverantören:
— Nya UPS-enheter alt. utbyte av UPS-enheter,
— UPS central med yttre by-pass,
— Batterier, batteriställning/kapsling, batteribrytare, batterisäkringar m.m.,
— Driftsättning,
— Service,
— Dokumentation.
Upphandlingen kommer att avslutas med elektronisk auktion. Auktionen påbörjas tidigast på tredje dagen efter sista anbudsdag. Kvalificerade leverantörer kommer att bjudas in per e-post till den avslutande auktionen.
Vid budgivning måste samma konto användas som när anbudet lämnades in.