Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Källsorterat avfall
Referensnummer: 19/4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90510000 Avfallshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar hämtning och behandling av källsorterat material.
Entreprenaden är en funktions entreprenad vilket innebär att L initierar erforderliga åtgärder och väljer arbetsmetod samt frekvens för att uppfylla de acceptanskriterier som är kopplade till funktionskraven.
Entreprenaden ska bedrivas så att Micasa erhåller en väl fungerande källsortering och hyresgäster ska uppmuntras att källsortera
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90500000 Avfallstjänster, 90511000 Sophämtning, 90511300 Insamling av avfall, 90511400 Pappersinsamling, 90514000 Återvinning av avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen