90482-2017 - ResultatSverige-Västerås: Kläder, skor, väskor och tillbehör
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för leverans av förarkläder.
Referensnummer: 171003
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
AB Västerås Lokaltrafik, kallat VL, avser att upphandla alla delar i nuvarande sortiment av förarkläder. Personal som använder VL;s förarkläder är trafikledare och bussförare. VL har idag ca 460 medarbetare som använder förarkläder.
Förarkläder med tillbehör tilldelas personalen vid behov.
Ingen garanti lämnas om avrop av viss volym eller till vissa värden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör, 18110000 Arbetskläder för män
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AB Västerås Lokaltrafik, kallat VL, avser att upphandla alla delar i nuvarande sortiment av förarkläder. Personal som använder VL:s förarkläder är trafikledare och bussförare. VL har idag ca 460 medarbetare som använder förarkläder.