90512-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Falun: Bemanningstjänster för enskilda
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bemanningstjänster.
Referensnummer: FEV 17/0014
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98513100 Bemanningstjänster för enskilda
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal för bemanningstjänster till Falu Energi och Vatten AB med tillhörande dotterbolag Falu Elnät AB. Vid avrop ska leverantören utföra urvalsprocess och hyra ut personal med specificerad kompetens till våra verksamheter. Uppdragen omfattar bemanning till våra tjänster inom Falu kommun.
Beställarens avsikt är att teckna 2 ramavtal. Ett ramavtal för administrativa tjänstekategorier och ett ramavtal för drifttjänstekategori.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
98513100 Bemanningstjänster för enskilda, 79630000 Personaladministrativa tjänster utom arbetsförmedling och personaluthyrning, 79620000 Förmedling av personal, även tillfälligt anställda, 79621000 Förmedling av kontorspersonal, 79623000 Förmedling av handelsanställda eller industriarbetare, 79414000 Konsulttjänster för personalförvaltning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen