90602-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Lerum: Reparation och underhåll av maskiner
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra av maskiner och utrustning
Referensnummer: KS22.15
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50530000 Reparation och underhåll av maskiner
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Upphandlingen avser ett ramavtal för hyra av maskiner och utrustning till Lerums kommun. Beställare i verksamheten är främst VA- och vägenheten. Uppdraget gäller löpande tillhandahållande av beställarens samlade behov av hyrmaskiner under avtalsperioden. Avtalet kommer att användas som ett komplement till beställarens egna maskinutrustning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34142300 Dumprar, 34928200 Stängsel, 35124000 Metalldetektorer, 42122000 Pumpar, 42410000 Lyft- och hanteringsutrustning, 42600000 Verktygsmaskiner, 43200000 Schakt- och grävmaskiner samt tillhörande delar, 44211100 Mobila byggnader och modulbyggnader, 44510000 Verktyg, 44512600 Redskap för vägarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen