90610-2023 - ResultatSverige-Mölndal: Reparation och underhåll av kylargrupper
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Reparation och service av kyl- och värmepumpsanordningar
Referensnummer: KS 287/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50730000 Reparation och underhåll av kylargrupper
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal gällande kyl- och värmepumpsarbeten exempelvis i storkökskyla samt komfort- och ventilationskylar inklusive periodisk läcksökning samt läckagekontroll, komfort- och processkyla, installationer, utbyten, injusteringar, tillhandahållande av reservdelar/materiel och ersättningsprodukter, reparationer, service, felsökning, mm.
Läckagekontroll ska genomföras på de anordningar och enligt den frekvens som krävs av Förordning (2016:1128) om fluorerande växthusgaser. I detta uppdrag ingår även journalföring och rapportering samt samordnat ansvar att föra register för kylanläggningar.
Bistå Mölndals stad i samband med årlig besiktning av säkerhetsventiler tillsammans med tredje part enligt föreskriften Användning och kontroll av trycksatta anordningar (AFS 2017:3).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50500000 Reparation och underhåll av pumpar, ventiler, kranar, metallbehållare och maskiner, 50512000 Reparation och underhåll av ventiler, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ramavtal gällande kyl- och värmepumpsarbeten exempelvis i storkökskyla samt komfort- och ventilationskylar inklusive periodisk läcksökning samt läckagekontroll, komfort- och processkyla, installationer, utbyten, injusteringar, tillhandahållande av reservdelar/materiel och ersättningsprodukter, reparationer, service, felsökning, mm.
Läckagekontroll ska genomföras på de anläggningar- och enligt den frekvens som krävs av Förordning (2016:1128) om fluorerande växthusgaser.
Välkommen att lämna anbud av Mölndals stads upphandling av reparation och service av kyl- och värmepumpsanordningar.
Mölndals stads fastighetsbestånd utgörs av ca 300 000 m2. Det är skolor, förskolor, idrottsanläggningar, kulturbyggnader, förvaltningslokaler, bostäder mm. Därutöver hyr staden in ca 100 000 m2 i externa lokaler. Verksamheterna i dessa är äldreboenden, gruppbostäder, förskolor, mm. I staden finns i dagsläget totalt 33 st kylanordningar som kräver läckagekontroll enligt F-gasförordningen, två ishallar varav den ena har en bandybana i anslutning till hallen använder ammoniak som köldmedium, därutöver kan exakt omfattningen avseende övriga beståndet som främst kräver enklare reparationsåtgärder inte anges. I stadens bestånd finns det 37 st värmepumpar som i huvudsak är bergvärme-, utelufts- och frånluftsvärmepumpar. Omfattningen kan komma att ändras under ramavtalsperioden.