Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Webbutveckling tillgänglighet
Referensnummer: 001833-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Inom ramen för försäkringskassans utvecklingsarbete inom de digitala kanalerna upphandlar försäkringskassan tjänster inom tillgänglighet. Med tillgänglighet avser vi tillgänglighet för personer med olika former av funktionsnedsättning. Det betyder också att alla steg i tillgängligheten måste fungera för att det ska vara både tillgängligt och användbart för alla besökare.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen