90659-2026 - Resultat
Sverige – Byggnation av avloppsreningsverk – Nybyggnation Sjölunda ARV - MAXIMA
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Nybyggnation Sjölunda ARV - MAXIMA
Beskrivning: Entreprenad E10 Nybyggnation Sjölunda ARV innefattar en total ny- om- och utbyggnad av det befintliga Sjölunda avloppsreningsverk. Sjölunda avloppsreningsverk utgör navet i avloppsreningssystemet MAXIMA och ska ta emot och behandla avloppsvatten från kommunerna Burlöv, Lomma, Lund och Malmö samt rena avloppsvatten från tätorterna Bara och Klågerup i Svedala kommun och Hjärup i Staffanstorps kommun.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45252127 Byggnation av avloppsreningsverk
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Nybyggnation Sjölunda ARV