Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konstruktör för projektering i projekt Cephalus
Referensnummer: 1643-2021/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar att via ramavtal tillhandahålla RDF följande tjänster vid projektering, planering och genomförande av projekt Kvarteret Cephalus:
Uppdragsansvarig konstruktör
Handläggande konstruktör
Konsulten ska utföra Systemhandling, Bygghandling, projekteringsstöd under byggtid och Relationshandlingar.
Uppdraget beräknas pågå från September 2022 till år 2027.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71243000 Utkast till planer (system och integration), 71245000 Tillståndsplaner, arbetsritningar och specifikationer, 71248000 Projektövervakning och dokumentation, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen