90685-2021 - ResultatSverige-Karlskrona: Restaurang- och serveringstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Servering och kök särskilt boende
Referensnummer: KS 2020/7495 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55300000 Restaurang- och serveringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Karlskrona kommun genomför upphandling avseende drift av av kök- och restaurangverksamhet på det särskilda boendet Ringövägen 40 och inbjuder härmed anbudsgivare, nedan benämnt leverantör, att lämna anbud.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55310000 Restaurangserveringstjänster, 55311000 Serveringstjänster för särskild kundgrupp, 55510000 Matsalstjänster, 55512000 Drift av matsal
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlande myndighet
Karlskrona kommun org nr 212000-0829.
Tjänsten
Karlskrona kommun avser teckna avtal, avseende drift av kök- och matsalsverksamhet. Vilket innebär att servera heldygnsportioner till de boende på Ringövägen 40 särskilda boende. Ringöhemmet har ett serveringskök, ej tillagningskök. Karlskrona kommun söker en leverantör med stor kunskap om måltider för personer i behov om omvårdnad och som med kreativitet och professionalism kan anpassa sin verksamhet till Karlskrona kommuns behov.
Syftet med upphandlingen är att boende på Ringövägen 40 serveras på ett hygieniskt och aptitligt samt trevligt sätt. Alla boende ska ha samma förutsättningar att få god, variationsrik och näringsriktig mat utifrån sina behov. Måltiderna ska vara en integrerad och trivsam del av dagen.
På Ringövägen 40 finns det 14 permanenta brukare och utöver detta upptill 6 brukare som bor på korttidsvistelse som idag omfattas av heldygnsportioner. Maten serveras och äts i gemensam matsal.
Avtalet omfattar alla förekommande arbetsuppgifter i ett serveringskök, tillagning av frukost, servering av lunch, för och eftermiddagsfika samt kvällsmåltid. I arbetsuppgifterna ingår att beställa måltider och livsmedel. Kostnaderna för mat och livsmedel betalas av Ringövägen 40. Andra arbetsuppgifter är städning av lokaler som används, disk, underhåll av köksmaskiner och ansvar för egenkontroll enligt förekommande bestämmelser för serveringskök. Leverantören bekostar städmaterial och arbetskläder.