Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal trädvård
Referensnummer: 512-9159-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 77341000 Beskärning av träd
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar trädvård bestående av t.ex. ny-, underhålls- och restaureringshamling och upprättande av hamlingsplaner, besiktningar med säkerhetsbebedömningar, beskärning, kronreducering, kronutglesning, veteranisering, skapande av högstubbar med coroneted cuts samt röjning runt särskilt skyddsvärda träd.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 77211000 Tjänster i samband med skogsavverkning, 77300000 Trädgårdstjänster, 77340000 Beskärning av träd och klippning av häckar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen