90704-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – Projekthanteringsverktyg
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelProjekthanteringsverktyg
BeskrivningUpphandlingen avser ett projekthanteringsverktyg som levereras som en komplett molntjänst, inklusive licenser, drift, service och support, vidareutveckling, samt utbildning. Projektverktyget ska användas av Samhällsbyggnadsförvaltningen. Antalet användare kommer att variera under avtalstiden och ambitionen är att övriga förvaltningar och helägda kommunala bolag och kommunalförbund med behov av projekthanteringsverktyg ska kunna ansluta sig till den upphandlade lösningen under avtalstiden.
Intern identifierareKS 2024-00356
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 48219300 Programvara för administration, 48311100 Dokumenthanteringssystem, 48517000 IT-programvara
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000