90719-2018 - ResultatSverige-Linköping: Teknisk besiktning och provning
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Besiktning och provning
Referensnummer: 17/120
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71630000 Teknisk besiktning och provning
II.1.4.
Kort beskrivning
Ackrediterad besiktning och provning av tryckkärl, pannor och fjärrvärme-kulvertsystem samt ackrediterad besiktning av portar, hissar och traverser.
Omfattning.
Upphandlingen omfattar ackrediterad besiktning och provning av tryckkärl, pannor och fjärrvärmekulvertsystem samt ackrediterad besiktning av portar, hissar och traverser i Tekniska verken koncernens anläggningar i Linköping och Katrineholm.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen. L är skyldig att leverera det verkliga behovet.
Ej uppdelning av kontrakt.
B lägger stor vikt vid att erhålla en kontinuerlig helhetslösning med en (1) L som tar ansvar för hela åtagandet. B väljer därför att ej dela upp kontraktet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71631000 Teknisk besiktning, 71631400 Teknisk besiktning av tekniska konstruktioner, 71632000 Teknisk provning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen