90729-2023 - ResultatSverige-Eskilstuna: Kylskåp
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Läkemedelskylskåp
Referensnummer: IN-IN22-0361
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39711130 Kylskåp
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Upphandlingen avser ramavtal för köp av läkemedelskylskåp i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.
Benämns vidare som Avtal.
Takvolym
Takvolymen i ramavtalet är:
Region Sörmland 90 st läkemedelskylskåp
Region Västmanland 60 st läkemedelskylskåp
Om Köparens beställningar överstiger angivet antal upphör ramavtalet att gälla utan ytterligare bekräftelse från någondera part. Parterna delar ett ömsesidigt ansvar att underrätta motparten om takvolymen uppnås.
Takvolymen ska inte ses som en garanterad volym utan fastställer endast en övre gräns för ramavtalet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39711100 Kylskåp och frysar, 42513000 Kyl- och frysutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen