90785-2020 - KonkurrensutsättningSverige-KALMAR: Socialt arbete
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vård- och omsorgsplatser
Referensnummer: 2020-06
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85310000 Socialt arbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av vård- och omsorgsplatser för permanent vård- och omsorgsboende med heldygnsomsorg.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85311000 Social omsorg med inkvartering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kalmar kommun avser att upphandla vård- och omsorgsplatser enligt socialtjänstlagen (SoL). Upphandlingen avser permanenta vård- och omsorgsplatser med heldygnsomsorg för personer med demenssjukdom eller somatisk diagnos.
Anbudsgivaren ska kunna tillhandahålla minst 50 stycken vård- och omsorgsplatser för personer med beviljat bistånd om permanent vård- och omsorgsboende. Platserna används efter kommunens behov av vård- och omsorgsboende för personer med demenshandikapp och somatiska handikapp.
Beställaren förbinder sig emellertid inte att avropa en viss kvantitet, utan antagen leverantör är skyldig att leverera beställarens verkliga behov.
Tillgänglighet/Geografiskt läge
Det offererade boendet ska inte vara längre bort än inom en 15 minuters resväg, enkel väg, från Kalmar centrum till boendet med allmänna kommunikationer alternativt att anbudsgivarens offererade boende ligger inom 5 km radie från Kalmar centrum.