90798-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Kristinehamn: System- och stödtjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av förvaltning och utveckling av Elsäkerhetsverkets befintliga Platinalösning
Referensnummer: 18EV5772
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72250000 System- och stödtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar förvaltning och utveckling av Elsäkerhetsverkets befintliga Platinalösning och därtill knutna moduler och tjänster. Leverantören tillhandahåller såväl support och felavhjälpning som hjälp med konfiguration, anpassningar och uppdateringar av systemet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget gäller konsulttjänster för förvaltning och utveckling av Elsäkerhetsverkets befintliga Platinamiljö, med anknytande integrationer.
Följande konsulttjänster förekommer inom ramen för uppdraget:
• Löpande support och felavhjälpning
• Uppgraderingar
• Utveckling av befintliga och nya lösningar
• Projektledning
• Verksamhetsutveckling i form av analyser och lösningsförslag
• Utbildningar och workshops
Planering och prioritering sker i nära samarbete med Elsäkerhetsverkets systemförvaltare. Leverantören utför uppdrag endast efter beställning.
Leverantören ska även ha en kontinuerlig kontakt med systemleverantören (Formpipe) avseende felavhjälpning, nya versioner, tidplaner, med mera, och på så vis bevaka Elsäkerhetsverkets intressen.
Under 2018 har behovet av support resulterat i ca 350 timmars arbete för nuvarande leverantör och utvecklingsarbetet cirka 550 timmar. I detta ryms då ett större uppgraderingsprojekt till nuvarande version Platina 7.1 på cirka 400 timmar.
Under 2019 kommer flera utvecklingsprojekt löpa, så som automatisk filkonvertering till bevarandeformat, utveckling av e-tjänst, förberedelse för nästa uppgradering, med mera.
Nästa uppgradering inleds sannolikt med en förstudie under fjärde kvartalet 2019. Leverantören ska då kartlägga vad som krävs för att uppgradera Elsäkerhetsverkets Platina till version Platina 10 och lämna en plan med estimat för uppgradering under första kvartalet 2020.