See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Läkemedel Spinraza -substans nusinersen
Beskrivning: Avtalet omfattar läkemedlet Spinraza innehållande den aktiva substansen nusinersen (M09AX07). Leverantören åtar sig att till Köparen samt till övriga verksamheter med vilka Köparen har avtal med, leverera Läkemedel i enlighet med detta Avtal. Här innefattas även läkemedelsleveranser som avser vård Köparen utför på uppdrag av andra svenska regioner. -- Ang uppgift för upphandlingens totala värde I enlighet med svensk lagstiftning görs bedömningen att uppgift om pris/värde ska beläggas med SEKRETESS enligt Offentlighet och sekretesslagen (OSL) 31 kap 16§, 19 kap, 3§. Siffran "1" har angetts i fältet "Värde" så rutan inte är tom.
Intern identifierare: 2023-O003342
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Förfarandets viktigaste kännetecken: Skydd av ensamrätt, inklusive immateriella rättigheter. Läkemedlet som upphandlatsskyddas av patent, vilket innebär ensamrätt och innebär att andra leverantörer inte kan tillhandahålla- en produkt som är minst likvärdig med varan. Varan säljs inte heller av andra leverantörer. Varan är ett läkemedel och har en unik verkningsmekanism för aktuell sjukdom. Förutsättningarna för att tillämpa förfarandet enligt 6 kap 14§ första stycket 3dje punkten i Lagen om offenltig upphandling anses därmed vara uppfylld.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33600000 Läkemedel
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Med möjlighet för Parterna att överenskomma om att förlänga Avtalet i upp till 12 månader.