90813-2017 - ResultatSverige-Jönköping: Handdatorer
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Surfplattor.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Jönköping.
Nuts-kod SE211 Jönköpings län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud i enlighet med detta förfrågningsunderlag avseende surfplattor.
Uppskattat värde:
Avtalets uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till 40 000 000 SEK. Värdet innebär en uppskattad volym och innebär endast ett riktvärde.
Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte.
Deltagande bolag/myndigheter:
Upphandlingen handläggs administrativt av Jönköpings kommun. Deltagande myndigheter och bolag har förbundit sig att fatta likalydande beslut som Jönköpings kommun vid val av tilldelning av kontrakt. Avtal kommer att tecknas med Beställaren och den leverantör som kommer att antas. Deltagande myndigheter och bolag kommer att vara avropsberättigade på avtalet.
Utöver Jönköpings kommun deltar följande i upphandlingen:
— Mullsjö kommun och dess bolag,
— Högskolefastigheter i Jönköping AB,
— Rosenlunds Fastighets AB.
Upphandlingsförfarande:
Upphandlingen genomförs i enlighet med bestämmelserna i lagen (2007:1091) om offentlig upphandling (LOU) med ett Öppet förfarande.
Utvärdering:
Utvärdering kommer att ske genom ekonomiskt mest fördelaktigt anbud.
Avtalstyp:
Beställaren avser att teckna ramavtal med en (1) leverantör.
Avtalsstart:
Planerad avtalsstart är 1.6.2017.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
30213500 Handdatorer
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 30 000 000 SEK
exkl. moms