90827-2022 - Frivillig förhandsinsynSverige-Visby: System- och stödtjänster
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Systemstöd för tidtabellsplanering allmän kollektivtrafik
Referensnummer: TN 2022/535
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72250000 System- och stödtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Gotland har för avsikt att teckna avtal med Forsler & Stjerna AB, Malmö, angående licens, drift och support av tidtabellplaneringssystemet Rebus3.
Avtalet ska gälla från och med 2022-04-01 till fram och med 2023-05-31. Avtalets totala kostnad under denna period kommer att uppgå till 685 000 kronor.
Laglig grund är lag (2016:1145) om offentlig upphandling. Tillämpligt lagrum är 19 kap 9 § som reglerar annons om avsikt att direktupphandla.
Förfarandet är direktupphandling.
Avtalsspärr tillämpas enligt 20 kap 3 § som reglerar avtalsspärr vid annons om avsikt att tilldela kontrakt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48300000 Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet, 48332000 Programvara för schemaläggning, 72261000 Stödtjänster för programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Systemstöd för tidtabellsplanering allmän kollektivtrafik angående licens, drift och support av tidtabellplaneringssystemet Rebus3.