90843-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Programvara och informationssystem
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-stöd för elevhälsa (SaaS)
Referensnummer: UH-2019-027
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Ansökningsinbjudan avseende IT-stöd för elevhälsa (SaaS) till Norrköpings kommun
— --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Norrköpings kommun i samarbete med Upphandlingscenter inbjuder systemleverantörer inom aktuellt område att inkomma med ansökan om att i nästa steg lämna anbud i upphandling av ett
IT-stöd för elevhälsa (SaaS).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48814000 Medicinska informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Aktuell upphandling avser IT-stöd för elevhälsa, d.v.s. såväl elevhälsans medicinska insats som de pedagogiska insatser som genomförs inom ramen för elevhälsans arbete av exempelvis rektorer, specialpedagoger och liknande. Upphandlad tjänst kommer att användas inom hela Utbildningsnämndens ansvarsområden.
Utbildningsnämnden ansvarar som huvudman för kommunal verksamhet inom skolformerna förskola, förskoleklass, grundskola, grundsärskola, gymnasieskola och gymnasiesärskola, samt den centrala elevhälsan, liksom för fritidshem. I bilagan "Övergripande krav" beskrivs kortfattat dels de huvudprocesser som IT-stödet ska ha fullgod funktionalitet för, dels vilka tekniska och säkerhetsmässiga krav som Norrköpings kommun ställer. Dessa förtydligas i upphandlingens andra steg.