90905-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Avfallstjänster – Upphandling behandling av avfall (Hårdplast) från hushåll och verksamheter i Norrköpings kommun
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelUpphandling behandling av avfall (Hårdplast) från hushåll och verksamheter i Norrköpings kommun
BeskrivningUpphandlingen omfattar mottagning och behandling av avfall (hårdplast) från hushåll och verksamheter. Artiklar som av beställaren bedöms ha potential att återanvändas ingår inte i upphandlingen. Behandling av avfallet ska utföras enligt krav i detta upphandlingsdokument. Takvolym: 1 600 ton Observera att upphandlingens omfattning endast är uppskattade behov och gäller utan förbindelse. Beställaren uppskattar sitt totala behov av sådana tjänster som omfattas av ramavtalet till det som anges ovan. Detta utgör kommande ramavtals takvolym. Om ramavtalets volym uppgår till takvolymen har beställaren rätt att säga upp avtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av avtalet som ingåtts dessförinnan. Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen. Leverantören är skyldig att ta emot det verkliga behovet.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90500000 Avfallstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:125797:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 90514000 Återvinning av avfall