90933-2021 - ResultatSverige-Visby: Hälsovårdstjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Driftsentreprenad Särskilt Boende Hemse
Referensnummer: SON 2020/222
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85100000 Hälsovårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Socialnämnden i Region Gotland beslutade 6 februari 2020 (SON §5) att ge Socialförvaltningen i uppdrag att genomföra en upphandling av två särskilda boenden i Hemse, Iliansgården och Hemse äldreboende.
Planerad avtalsstart är 1 oktober 2021.
Dessa två särskilda boenden drivs idag i egen regi av Socialförvaltningen.
Beskrivning
Socialnämnden i Region Gotland beslutade 6 februari 2020 (SON §5) att ge Socialförvaltningen i uppdrag att genomföra en upphandling av två särskilda boenden i Hemse, Iliansgården och Hemse äldreboende. Planerad avtalsstart är 1 oktober 2021. Dessa två särskilda boenden drivs idag i egen regi av Socialförvaltningen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85311000 Social omsorg med inkvartering, 85311100 Äldreomsorg
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen