90945-2022 - ResultatSverige-Umeå: Psykiatrisk eller psykologisk vård
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Psykoterapi
Referensnummer: HSN 1326-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85121270 Psykiatrisk eller psykologisk vård
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser avtal för tidsbegränsad psykoterapi av vuxna patienter med psykisk problematik genom individuell terapi och omfattar:
• Bedömning
• Behandling
• Återkoppling
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Maximal volym som kan avropas är totalt 8 000 terapitillfällen under ramavtalets löptid.
Regionen garanterar inte en viss volym eller ett visst värde under avtalstiden då behovet är beroende av vårdmängd och budgetbeslut.
Region Västerbotten har under de senaste två (2) åren köpt ca 1 800 terapitillfällen per år.