90998-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
MULTIARENA HILLÄNGEN
Referensnummer: 23/1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45212000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet avser nybyggnad av multiarena som ska anslutas till ishallen vid Hillängens idrottsplats i Ludvika. I området ska också angränsande markytor skapas med aktivitetsområden, parkeringar, hängytor och GC-väg mm. Hallen kommer i första hand att utnyttjas av skolan och föreningar, men ska också kunna användas till andra arrangemang t.ex mässor. Total bruttoarea ca 4705m²
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar, 45212220 Byggnation av idrottsanläggningar för flera idrottsgrenar, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen