91013-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Skellefteå: Kabel och tillhörande produkter
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Linjematerial L2S5 Högnäs - Stavbäck
Referensnummer: UH/21/14
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44320000 Kabel och tillhörande produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Linjematerial för reinvestering av L2S5 sträckan Högnäs - Stavbäck.
Om Skellefteå Kraft
Skellefteå Kraft är en av Sveriges största kraftproducenter med produktion av vind- och vattenkraft, värme och bioenergi. Vårt mål är ett Sverige som drivs av 100 % förnybar energi. Därför säljer vi bara 100 % förnybar kraft, och satsar så mycket vi orkar på investeringar och forskning.
OMFATTNING
Skellefteå Kraft AB inbjuder till anbudsgivning gällande Linjematerial L2S5 Högnäs - Stavbäck, med diarienummer UH/21/14, enligt nedanstående instruktioner. och bifogade handlingar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31321000 Kraftledningar, 44212220 Ledningsmaster, stolpar och pålar, 44300000 Kabel, lina och tillhörande produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen