91025-2017 - ResultatSverige-Uppsala: Tvätt- och kemtvättstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
UPPH2016-0142 Tvätt- och textilservice.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 27: Övriga tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Uppsala. Gäller alla regionens enheter i Uppsala län.
Nuts-kod SE121 Uppsala län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen omfattar det huvudsakliga behovet av tvätt- och textilservice för regionens verksamheter.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.