91034-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Helsingborg: Svetsning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Svetsarbeten fjärrvärme & fjärrkyla
Referensnummer: 22/4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262680 Svetsning
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal som avser nyanläggning, reparation och ombyggnad av distributionsnätet för fjärrvärme och fjärrkyla. Övervägande arbete är med fjärrvärme.Omfattning av ett projekt kan variera från 5 meter kopparledning till 300 meter stålledning.Entreprenören ska utföra svetsningsarbeten i två olika geografiska områden. Omfattning på uppdraget för de två områdena bygger på statistik för utfört arbete under 2019-2020.Avtalet beräknas omfatta ca 8 000 000 kr per år fördelat på ca 75% i Helsingborgs kommun och 25% i Ängelholms kommun.Antalet projekt per år är cirka 150 stycken fördelat på cirka 10% kammarrevisioner, 30% kopparrörskulvert och resterande 60% på stålrörskulvert.I avtalet ingår beredskap utanför ordinarie arbetstid. Omfattning cirka 5-10 insatser per år och avser främst akuta läckor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45262600 Diverse entreprenader inom särskilda fackområden
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalet kräver att anbudslämnaren har tillgång till personal med godkända kompetensprov inom:
Gassvetsning stål
Elsvets stål med pinne
Hårdlödning koppar
Vid enskilda större projekt med en omfattning om cirka 3 miljoner SEK eller mer har beställaren rätt att göra separata upphandlingar. Med omfattning avses det totala värdet av markarbeten, rörläggning och svets, rörmaterial och skarvisoleringsarbeten etc.Takvolym för ramavtalet inklusive optionsår är 65 miljoner kr. Om köp på detta avtal uppgått till takvolymen äger Beställaren rätt att säga upp avtalet till omedelbart upphörande, eller till annan tidpunkt som Beställaren anger. Takvolymen ska inte förväxlas med uppskattad omfattning för upphandlingen.
Avtalstiden är 2 år med möjlighet att förlänga i upp till 4 år vid ett eller flera tillfällen. Total avtalstid är maximalt 6 år.