2. Förfarande
Förfarande
Titel: Nya Gårdstensskolan F-6 Nybyggnad
Beskrivning: Entreprenaden omfattar nybyggnad av grundskola F–6 inklusive anpassad grundskola, idrottshall samt markarbeten. Byggnaderna är friliggande från varandra. Skolan uppförs på en plats där tidigare skolbyggnad rivits. Rivning av befintlig idrottshall ingår i denna entreprenad. Projektet är uppdelat i två huvuddelar, där Huvuddel 1 består av skola och Huvuddel 2 består av idrottshall.
Intern identifierare: N230U26-43
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45110000 Rivning av byggnader och schaktning, 45210000 Byggnadsanläggning, 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar, 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 45236000 Markanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331231 Installation av kyl- och frysanläggningar, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Nya Gårdstensskolan F-6 Nybyggnad