91137-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Närbutik och kioskvaror till Region Värmland
Referensnummer: RS/230274
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Värmland (regionen) genomför denna upphandling som avser avtal på Närbutiks- och kioskvaror till Region Värmland med beskrivning i upphandlingsdokumenten.
Regionen kommer inte att i avtal kunna garantera viss volym. Antagen leverantör är skyldig att leverera det verkliga behovet.
Beräknad avtalslängd är fyra (4) år.
Förutsättningar
På Centralsjukhuset i Karlstad (CSK) finns idag café Träffpunkten som utöver caféverksamhet även har en butiksdel med försäljning av diverse närbutiksvaror till patienter, besökare och personal. Utbudet består av tidningar och lotter samt snacks och konfektyr.
Regionen har även Restaurang Treklövern som är belägen i Regionens hus. Restaurangen är i första hand en personalrestaurang med ett mindre utbud av konfektyrer.
Molkom, Kristinehamn och Ingesunds folkhögskola har caféverksamhet med ett mindre konfektyrutbud.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 300 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 55521200 Måltidsleveranser, 60000000 Transporter (utom avfallstransport)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Region Värmland (regionen) genomför denna upphandling som avser avtal på Närbutiks- och kioskvaror till Region Värmland med beskrivning i upphandlingsdokumenten.
Beräknad avtalslängd är fyra (4) år.