91152-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Strategisk partnering 2-4 grundskolor i västra delarna av Göteborg
Referensnummer: 18/11
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Lokalförvaltningen inbjuder byggentreprenadföretag att anmäla sitt intresse för att senare inkomma med anbud avseende ett avtal om strategisk partnering för nybyggnad av grundskolor i Göteborgs Stad.
Partneringprogrammet består av fyra grundskoleprojekt; Skytteskolan F-9, Vättnedalsskolan F-6 samt optioner på de ännu inte utpekade projekten C och D.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Strategisk partnering.