Vid gemensam upphandling som omfattar olika länder – tillämplig nationell upphandlingslagstiftning:
Upphandlingen omfattar endast svenska myndigheter: trafiknämnden i Region Stockholm, UL och X-Trafik varför svensk upphandlagstiftning LUF tillämpas.
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
EMV supply card
Referensnummer: 2020-0921
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34980000 Färdbiljetter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av försörjning av resekort, av typ EMV-kort, för användning i lokaltrafiken i Stockholm (SL, WÅAB och Färdtjänsten), Uppland (UL) och Gävleborg (X-trafik). Upphandlingen omfattar integration till avropsberättigades system samt tillverkning- och distribution av kort under avtalstid på högst åtta år.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30160000 Magnetkort, 30162000 Aktiva kort, 30163000 Betalkort
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen