91199-2022 - ResultatSverige-Umeå: Traktorer
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Terminaltraktorer med Transliftvagnar
Referensnummer: 21255
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
16700000 Traktorer
II.1.4.
Kort beskrivning
2 terminaltraktorer (nya eller begagnade, max 3 år och 4000h) med fabriksnya Translift-vagnar.
Maskinerna ska användas för trailerförflyttning inom hamnområdet samt lastning/lossning av kassetter och trailrar till/från fartyg. Transliftvagnarna ska vara ändamålsenliga med Umeåhamns övriga produktion med kassetter.
Maskinerna ska gå som Motorredskap klass 2.
Umeå kommun agerar upphandlingsstöd och genomför upphandlingen för Kvarkenhamnar AB:s räkning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
16700000 Traktorer, 42000000 Industrimaskiner, 42400000 Lyft- och hanteringsutrustning samt delar till sådan utrustning, 42414000 Lyftkranar, mobila lyftramar och truckar med kran
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Maskinerna ska användas för trailerförflyttning inom hamnområdet samt lastning/lossning av kassetter och trailrar till/från fartyg. Transliftvagnarna ska vara ändamålsenliga med Umeåhamns övriga produktion med kassetter