91199-2026 - Resultat
Sverige – Ingenjörstjänster – Byggledare Mark/VA till STO Anläggning
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelByggledare Mark/VA till STO Anläggning
BeskrivningSwedavia Projekt, Enhet Stockholm Anläggning, ansvarar för att stödja planering av investeringsåtgärder samt driva beslutade projekt från förstudie till produktion och överlämning till förvaltning. Enheten utvecklar kontinuerligt en stark och sammansvetsad organisation bestående av både anställda och konsulter. Projekten är främst inriktade på mark- och anläggningsarbeten och bedrivs huvudsakligen på Stockholm Arlanda Airport, men även uppdrag vid Bromma och andra regionala flygplatser kan förekomma. Till STO Anläggning söker vi nu upp till 5 st byggledare mark/VA som dels kommer jobba i projekt Banrep ARN, men även andra projekt inom STO Anläggning. Uppdraget kommer påbörjas under december 2025 / januari 2026 och pågå till december 2027, därefter finns två optioner för förlängning i ytterligare 12 månader vardera. Omfattningen för uppdragen är 50-100% och närvaro på plats på flygplatsen kommer krävas för detta uppdrag. Under produktionsmånaderna (mars-oktober) bör man räkna med full närvaro - närvaro och beläggning före och efter produktion beslutas i dialog. Under perioden oktober–april deltar du bland annat i projektering, MF-, AF-delar och produktionsplanering.
Typ av förfarandeSelektivt
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120015:Lot:1
Del (anbudsområde)LOT-0002
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120015:Lot:2
Del (anbudsområde)LOT-0003
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120015:Lot:3
Del (anbudsområde)LOT-0004
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120015:Lot:4
Del (anbudsområde)LOT-0005
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120015:Lot:5