9121-2018 - ResultatSverige-Arvika: Skyddsskor
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetsskor/skyddsskor
Referensnummer: Dnr 2017-107
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18830000 Skyddsskor
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal gällande Arvika kommuns, och dess bolags behov av arbetsskor/skyddsskor och för bland annat vaktmästare, målare, parkarbetare, VA-, gatu- och renhållnings- samt städpersonal m.m. Ramavtalet gäller successiva beställningar, kompletteringsköp och nyanskaffning vid nyanställningar av bland annat säsongsarbetare. Liknande ramavtal finns för andra yrkesgrupper inom kommunen och bolagen.
Webbadress för att hämta elektroniska upphandlingsdokument: http://www.opic.com/.
Option: Eda kommun önskar också, om framtida behov finns, få option på att kunna avropa från detta ramavtal.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör, 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör, 18110000 Arbetskläder för män, 18832000 Specialskor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ramavtal gällande Arvika kommuns, Arvika Teknik AB, Arvika Fastighets AB och Arvika Näringslivscentrums behov av arbetsskor/skyddsskor och för bland annat vaktmästare, målare, parkarbetare, VA-, gatu- och renhållnings- samt städpersonal m.m.
Ramavtalet gäller successiva beställningar, kompletteringsköp och nyanskaffning vid nyanställningar av bland annat säsongsarbetare.
Liknande ramavtal finns för andra yrkesgrupper inom kommunen och bolagen. Option: Eda kommun önskar också, om framtida behov finns, få option på att kunna avropa från detta ramavtal.