91375-2022 - ResultatSverige-Lycksele: Vägtransporter
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Objekt 23101 Norrlandskusten
Referensnummer: 21/15
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Länstrafiken i Norrbotten AB samt Länstrafiken i Västerbotten AB inbjuder härmed till att lämna anbud på upphandling av tidtabellslagd linjetrafik i trafikuppdraget Objekt: 23101, Norrlandskusten.
Trafikuppdraget omfattar drift av regional kollektivtrafik med regionbuss inom ramen för beställarnas verksamhet och mål.
Uppdraget omfattar linjerna 12, 20, 100.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60112000 Kollektivtrafik på väg
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen