91386-2018 - ÄndringSverige-Göteborg: Anläggningsarbete
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Electrum 1 Kista, studentbostäder Stockholm
Referensnummer: 5055680
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Akademiska Hus kommer under mars månad annonsera upphandling avseende Generalentreprenör för utförande av en Totalentreprenad, entreprenaden ska utföras i samverkan mellan parterna.
Objektet är beläget inom Kv. Keflavik 2, Kista i anslutning till Electrum
Två huskroppar i fem våningar ska länkas ihop med den befintliga byggnaden från våning 1 och byggs på det befintliga huset i våning 5. Våning 5 hamnar på de befintliga flyglarnas takplan.
Totalt bildas 72 studentlägenheter där 71 utgörs av dubbletter. Totalt 143 bäddar. Total BTA ca 3044 m2 + källare och utvändiga trapphus ca 473 m2 BTA.
Akademiska Hus uppskattar entreprenadens värde till ca 85MSEK