91394-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Styrstad Idrottshall, Markentreprenad
Referensnummer: UH-2021-30
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
På fastigheten skall en Idrottshall byggas med tillhörande omklädningsrum, lounge och förråd.
I entreprenaden ska även skolgård/utemiljö uppbringas inom fastigheten.
På fastigheten ska även en ny skolbyggnad för årskurs F-6 uppbringas (två parallella årskullar). Byggnaden uppförs i två plan. I övrigt innehåller skolbyggnaden tillagningskök och eventuellt en särskola. Skolbyggnaden ingår i annan entreprenad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen