91437-2023 - ResultatSverige-Vänersborg: Schakt- och grävmaskiner samt tillhörande delar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Stora maskiner och tillbehör
Referensnummer: RS 2022-03997
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
43200000 Schakt- och grävmaskiner samt tillhörande delar
II.1.4.
Kort beskrivning
Naturbruksförvaltningen upphandlar ett ramavtal för "stora maskiner" uppdelat i kategorier avseende lantbruksmaskiner, skogsmaskiner, anläggnings- och entreprenadmaskiner, hyrmaskiner samt inomgårdsmaskiner. Avrop kommer att göras genom förnyade konkurrensutsättningar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
16100000 Jordbruks- och skogsmaskiner för markberedning eller odling, 16700000 Traktorer, 34142300 Dumprar, 34144710 Hjullastare, 43221000 Väghyvlar, 43260000 Gräv-, last- och gruvmaskiner, 43300000 Maskiner och utrustning för byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen