91520-2020 - ResultatSverige-Djursholm: Diverse entreprenader inom särskilda fackområden
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Plåt- och takarbeten (inkl.snöskottning isbortagning)
Referensnummer: FN 2019/0163
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262600 Diverse entreprenader inom särskilda fackområden
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal gällande små till medelstora plåt och takarbeten samt snöskottning
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45261100 Taklagsarbete, 45261213 Läggning av takplåt, 45261310 Plåtslageri, 45261920 Takunderhåll, 90620000 Snöröjning, 90630000 Isröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AFA.12 Beställare
Danderyds kommun, Tekniska kontoret, Kristin Åberg-Nilsson, Box 74, 182 11 Danderyd
Upphandlande och avropande myndighet:
Danderyds kommun, 212000-0126, Djursholms AB, 556002-2831 Studievägens Fastighets AB, 559100-5169
AFA.2 Orientering om objektet
Danderyds kommun inbjuder genom denna förfrågan intresserade att komma in med anbud avseende ramavtal för successivt avrop av hantverkstjänster inom området Plåt- och takarbeten (inkl. snöskottning, isborttagning). Danderyds kommun vill ha ett nära samarbete med sina ramavtalsleverantörer för att tillsammans utveckla och förbättra kommunens leveranser till invånarna. Samarbetet ska bygga på kompetens, förtroende och professionalism. Tillsammans ska vi på ett effektivt och strukturerat sätt skapa mervärden för invånarna i Danderyds kommun.
Danderyds kommuns ambition är att teckna avtal med tre stycken leverantörer. Avtalet omfattar i huvudsak åtgärder för planerat underhåll, men kan även komma att avse uppdrag för felavhjälpande åtgärder. Danderyds kommun har avtal för fastighetsdrift med en driftleverantör. Driftleverantören hanterar samtliga felavhjälpande åtgärder och kan komma att avropa tjänster från detta avtal.
Rangordningen tillämpas för uppdrag upp till 15 prisbasbelopp. Anbudsgivaren som enligt utvärderingskriterierna inkommit med det bästa anbudet rangordnas som nummer 1 och ska tillfrågas först vid beställning. Den anbudsgivare som inkommit med det näst bästa anbudet rangordnas som nummer 2 och ska tillfrågas om rangordnad nr 1 inte har möjlighet att ta det uppdraget eller inte svarar inom vid förfrågan bestämd tid. Rangordnad nr 3 tillfrågas därefter.För uppdrag mellan 15 och 30 prisbasbelopp tillämpas förnyad konkurrensutsättning. Detta innebär att samtliga tre ramavtalsleverantörer blir tillfrågade och får lämna anbud i konkurrens. Vid förnyad konkurrensutsättning ska valet av leverantör ske med hänsyn till någon, några eller samtliga nedan angivna kriterier utöver avtalade minimikrav:
Pris
Speciell kunskap och erfarenhet samt referenser rörande detta
Kvalitet
Tillgänglighet
Leverans och genomförandetid
Kapacitet
Miljöegenskaper och miljöhänsyn
Driftkostnader
Kostnadseffektivitet
Funktionella och tekniska egenskaper
Service och tekniskt stöd
Specificeringar av utförandeskrifter (så som exempelvis arbetstider, arbete under pågående verksamhet m.m.)
Danderyds kommun garanterar ingen specifik volym, utan anbudsgivaren åtar sig att leverera mot det faktiska behov som uppstår. Idag omsätter avtalet strax över 11 miljoner kronor. Ramavtalet avser uppdrag upp till 30 prisbasbelopp vid varje avropstillfälle. Danderyds kommun förbehåller sig rätten att upphandla tjänster inom ovan angivet fackområde. Vid ny upphandling ges ramavtalsleverantörer samma möjlighet att delta som övriga leverantörer på marknaden.
Ramavtalets värde kommer dock inte överstiga 20 000 000 SEK. Detta utgör ramavtalets takvolym.
Om ramavtalets omsättning uppgår till takvolymen har Danderyds kommun rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande.